NÜKLEER SANTRAL Teknolojileri

296

Nükleer Santral Teknolojileri

Nükleer Santral’de oluşan nükleer enerji büyük atomların (uranyum, plütonyum) parçalanması (fizyon) ya da küçük atomların birleşmesi (hidrojen) sonucu açığa çıkan enerjidir. ABD ve Rusya başta olmak üzere birçok ülke nükleer enerjiden faydalanılması yönünde yoğun çalışmalar gerçekleştirmiş, bu çalışmaların neticesinde atomların parçalanması sonucu açığa çıkan ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek sistemler geliştirilmiştir. Nükleer santraller, nükleer enerjinin güvenli, kontrollü ve sürdürülebilir bir şekilde elde edilmesini sağlamaktadır.

Nükleer Santral ve Enerji

Bunun yanında insan kaynağı gelişimi noktasında da çalışmalar sürmektedir. Toplamda 600 öğrenci olacak şekilde her yıl Rusya’ya belli ekipler gönderilmiştir. Söz konusu Türk öğrenciler Rusya’daki santrallerde staj dâhil yaklaşık 6,5 yıla yakın bir eğitimin ardından, Akkuyu nükleer enerji tesislerine eğitim görmek üzere gönderilmektedirler. Bu yıl itibariyle 259 Türk öğrenci Rusya’da Nükleer Santral Projesinde mühendislikten yöneticilik kademesine kadar farklı alanlarda istihdam edilecektir.

Nükleer santraller sahip oldukları güvenlik sistemleri ile doğal olarak çevremizde bulunan radyasyonun ancak % 1’i kadar, yani ihmal edilebilir bir etkiye sahiptir. Bu nedenle nükleer santrallerin yanında yerleşim, tarım, balıkçılık ve turizm yapılabilmektedir. Paris, Londra, New York gibi dünyanın en önemli turizm ve yerleşim merkezlerinin yanı başında nükleer santraller mevcuttur.

NÜKLEER SANTRALLERİN ÖZELLİKLERİ:

  • Nükleer santraller iklim ve doğa koşullarından etkilenmeden sürekli elektrik üretimi gerçekleştirir.
  • Nükleer santraller işletme sırasında sera gazı salınımı yapmazlar. Bu nedenle küresel ısınmayı önlemede bir alternatiftirler.
  • Elektrik birim maliyet fiyatlandırmasında yakıt maliyeti diğer kaynaklara nazaran çok düşüktür. Dolayısı ile yakıt fiyatlarında yaşanacak dalgalanmalar, elektrik üretim faaliyetlerini etkilemez.
  • Nükleer yakıt hammaddesi Uranyum Dünyada farklı coğrafyalara yayılmıştır. Nükleer yakıtlar her zaman erişilebilirdir.
  • Ayrıca nükleer santrallerin birim elektrik üretimi başına kurulum alanı diğer tüm santrallere oldukça küçüktür. Bu nedenle tarım , yerleşim ve doğal hayata minimum etki eder.

İLK NÜKLEER TEPKİMEYİ KİM BULDU?

Einstein, 1905 yılında E=mc2 formülü ile fizyon sonucu açığa çıkabilecek enerji konusunda öngörüde bulunmuştu. Daha sonra 1930 yılında bu öngörü deneysel olarak Otto Hahn, Lise Meitner ve diğerleri tarafından doğrulandı.

NÜKLEER SANTRALLERİN ÇEVREYE ZARARLARI:

Nükleer Santrallerden çıkacak radyoaktif atıkların çevreye ulaşımı; rüzgârın ve yağmurun yardımıyla atmosferde taşınması birde denizlere, göllere ve toprağa karışımı şeklinde olur. Doğa olaylarıyla bitki örtüsüne ve sulara karışan radyo aktif maddelerin insan vücuduna ulaşımı kolaylaşmış olur.

Nükleer Santrallerin İnsan Sağlığına Zararları:

  • Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında atık olarak ortaya çıkan Plütonyum üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcıdır. Doğada bulunma ömrü 250 yıldır.
  • Açığa çıkan bir diğer radyoaktif madde olan STRONSİYUM yağış yoluyla bitkilere oradan da hayvanların sütüne geçerek insanlara bulaşarak Kan kanserine ( lösemi) yol açar. 280 yıl yarılanma ömrü vardır.
  • SEZYUM ve İYOD’ da besin yoluyla insan vücuduna girer ve  Tiroid bezi kanserine, çocuklarda büyüme aksaklıklarına ve genetik bozukluklara neden olur.
  • 1986 yılında Çernobil‘de meydana gelen nükleer patlama sonucu etki alanına giren bölgelerde radyasyonun zararları etkilerine uzun yıllar rastlanmıştır.

Sonuç olarak nükleer santraller kurulumu uzun süren ve yüksek maliyetli olan tesislerdir.  Ömrünü tamamlayan tesislerin sökülmesi işlemi de uzun süreli ve oldukça risklidir. Ayrıca dünyada şu ana kadar radyoaktif atıkların güvenle saklanabilmesine yönelik bir formül bulunabilmiş değildir.  Doğa olaylarının ( Deprem, tsunami vb.) çokça yaşandığı dünyamızda nükleer santraller sürekli kaza tehlikesi taşımaktadırlar.

Nükleer Enerji sizce gerekli midir? Sizin tavsiyeniz bu konuda ne olurdu? ülkemizde Nükleer enerji yatırımları yapılmalı mı?  Görüşlerinizi bildirmek için yorum yapabilirsiniz…

Sizin Tavsiyeniz

sizintavsiyeniz.com ekibinin hazırladığı diğer YAŞAM haberlerine ulaşmak için tıklayın:

E-devlet Soyağacı Uygulamasına gitmek için tıklayınız.

Kilo Kontrolü ve Sağlıklı Egzersiz Nasıl yapılır ? 

Son Güncelleme: 16 Şubat 2018 – 12:30

Ali Utku Karaca

NÜKLEER SANTRAL Teknolojileri (2 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın