Beyaz Rüya – Yakup Cin

841

Beyaz Rüya

sizintavsiyeniz.com ekibi olarak siz değerli kitap okuyucularının karşısına 2016 yılında basılmış ama pek tanınmamış bir kitapla çıkıyoruz : Beyaz RüyaYakup Cin

Ne Anlatıyor Beyaz Rüya – Yakup Cin

(Tanıtım Bölümünden)

Yürümeyi severdik Nalan’la. Kahvaltıdan sonra çıktık evden. Karakıran’dan aşağı doğru yürüdük. Ankara – İzmir karayolunun kenarından ilerledik. Stadyumun önünden geçtik, öğretmen evinin önünden karşıya geçtik. Bir bahçe vardı karşımızda. Bahçede bir sürü taş vardı. Büyük küçük her çeşit taş. Hiçbirinin sağlam olmadığı kırık dökük bir sürü taş. Kapıdan girince anladım zenginin ne olduğunu. Nalan beni kültür zengini bir yere getirmişti. Müzeye… İçeri girdik. Her yer camla kaplıydı. Girişte bir mezarın içinde insan iskeleti vardı. Duvarlarda camdan dolaplar, içinde ise bir sürü altın ve gümüş mücevherler, paralar, takılar ve ev eşyaları vardı. Nalan, altın küpelerin olduğu bölümün önünde durdu. Severdi küpe takmasını. “Görüyor musun Kerem? Şu küpeler bundan binlerce yıl öncesinden yapılmış. Kadınlar, bin yıl önce de küpe takıyorlarmış. Demek ki kadın bin yıl önce neyse şimdi de o. Sadece küpe mi baksana bir sürü takı. Şimdi de bak etrafındaki kadınlara hepsinde bir takı merakı vardır,” dedi.

beyazruya
                 Beyaz Rüya – Yakup Cin Ön Kapak

Ben de şaka yapayım diye “Takıntı kelimesi de takı kelimesinden türemiş öyleyse. Kadınlar takıntılı varlıklar demek ki,” dedim. Nalan, yüzüme baktı. Sonra lafı çevirmeye çalıştım. “Yani kulağında, bileğinde, boynunda takıntı taşımayı seven varlıklar demek istedim,” dedim. Nalan hınzır hınzır ‘yemezler artık’ der gibi güldü. “Seni dünyanın en zengin adamının evine getirdim, Karun’un evine. Karun kadar zengin lafını duymuşsundur. Karun Lidyalıların kralıymış. Binlerce yıl önce Uşak civarında yaşamış. Yani, dünyanın en zengin adamının hazinelerinin çoğu burada. Ama gel bak, bu da hazinenin en değerli parçası olan “Kanatlı Denizatı Broşu” Broş, at gibi karada yürüyen, balık gibi denizde yüzen ve kuş gibi havada uçan anlamı vermek için yapılmış galiba. Yani Lidya kralı demek istemiş ki herhalde, ben denizlerin, karaların ve gökyüzünün hâkimiyim. Bu adamı hiç tanımadım hayatımda. Bir katil tipi de göremedim adamda. Gerçi ben katilden ne anlarsam?

Kitap Hakkında

Gece kitaplığı yayınevinden çıkan Beyaz Rüya’nın yazarı Yakup CİN. Yakup Cin hali hazırda Türkçe öğretmeni olarak Mersin’de görev yapmaktadır. Mesleği dolayısıyla kelimelere hakim olan yazarımız okuyucularını sürekli merakta bırakabilecek derecede sürükleyici bir kitap hazırlamış bizlere. Konunun işlenişi ve üslup gayet güzel.

Sadece yayınevi konusunda bir eleştiri getirebiliriz. Kitabı okurken sayfalar arasında kaldığınız yeri bir anda kaybedebiliyorsunuz çünkü olaylar, karakterler, bölümler arsında net bir ayrıma gidilmeden basılmış kitap. Bu da okuyucuyu yorabilir.

Her güzelin bir kusuru olduğunu elbette biliyoruz ve sizintavsiyeniz.com ekibi  olarak Beyaz Rüya’ya bir şans vermelisiniz diyoruz.

Kitabı D&R’dan satın almak isterseniz tıklayınız.

Kitabı Kitapyurdu sitesinden satın almak için tıklayınız.

Kitap hakkındaki görüşlerinizi yorum bölümünde paylaşabilir okurlarımıza yol gösterebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı ve güncel haberlerden haberdar olmak için e-posta abonesi olmayı unutmayın.

sizin_tavsiyeniz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın