Apple IOS 10 işletim sistemini duyurdu

473

Iphone ve Ipad gibi ürünleriyle tüm dünyada akıllı telefon pazarının çok büyük kısmını elinde bulunduran APPLE firması, ios 10 işletim sistemini en yeni özellikleriyle duyurdu.

Başlangıcından bu yana en büyük ve kapsamlı ios sürümü olacağı iddia edilen IOS 10, yeni sürüm ismiyle beraber yepyeni dikkat çekici özelliklerle geliyor.
 • Kullanıcı Arabirimi

ios 10 çıkıyor

 • Apple firması kilit ekranını yeniden tasarlamış. Artık IOS işletim sistemi, cihazın ele alındığını algılayacak ve otomatik uyanma özelliğine sahip olacak. Aynı zamanda kameraya ulaşmanın kolay bir yolu olarak sadece ekran üzerinde parmağınızı sola kaydırmanız yeterli. Eğer parmağınızı sağa doğru kaydırırsanız araç çubukları kısmıyla karşılaşıyorsunuz.

 

ios 10 alt menü

 • Bildirim alanı, kabarcık benzeri yeni bildirimler ve araç simgeleriyle yeniden tasarlanmış. Kontrol merkezi artık 2 alandan oluşuyor: bir tanesi kontrol düğmeleri ve diğeri müzik kontrolleri. Tasarım yine kabarcık görünümünde. Eğer yeni AnaEkran uygulamasını kullanıyorsanız, üçüncü bir kontrol merkezi göreceksiniz (Ana ekran aksesuarları için kısayollarla)

ios 10 müzik kontrol

 • Apple firması, 3D touch özelliğine daha fazla güç katmış görünüyor. Artık 3D touch özelliğini kullanarak bildirim alanından veya anaekrandan daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca o anda ekranda gördüğünüz şeyi beğendiyseniz “Bugün” sayfanıza kalıcı bir widget olarak ekleyebilirsiniz.

ios 10 3D touch

 • Hızlı yazım özellikli klavye: Quicktype keyboard olarak da adlandırılan bu özellikte, klavye, Siri’nin zekasıyla buluşturulmuş. Artık Siri, sizin söylemek veya cevaplamak istediğiniz şeyleri algılıyor. Aynı zamanda Siri, mesajlarınızı size okuyabilir, etkinlik oluşturmanızı önerebilir, konumunuzu paylaşabilir, yakınlarda ziyaret ettiğiniz adresleri hatırlayabilir ve en güzeli, çoklu dil desteğiyle yazım özelliğine artık sahip.

ios 10 hızlı klavye

 • Fotoğraflar: Bizlere yıllardır android işletim sisteminden tanıdık gelen bazı yeni numaralar ios 10 ile karşımıza çıkıyor. Bir harita üzerinde artık fotoğraflarınızı görebilirsiniz ve bu fotoğrafları arkadaşlarınızın yüzleri ile sıralamaya sokabilirsiniz.

ios 10 fotoğraf

 • Akıllı Sıralama (AI Sorting): ios 10 işletim sisteminin en yeni özellikleri arasında Akıllı fotoğraf sıralaması geliyor. Bu sıralama sistemi, hatıralarınızı size hatırlatmak amacıyla,  fotoğraflarınızı tarıyor ve sıralıyor. Bunu yaparken de albümlerinize bakıyor, yer işaretlerinizi inceliyor, fotoğraflarınızdaki hayvanları, insanları vb. inceleyerek sınıflandırmaya gidiyor.

ios 10 Akıllı sıralama

 • Apple Müzik (Apple Music): Apple müzik uygulamasının yeni bir arayüzü var. Uygulamanın bu yeni haliyle, beğendiğiniz müzikleri kolayca bulabilecek ve gruplayabileceksiniz.

ios 10 Apple Müzik

 • Haberler (news) uygulaması: Yepyeni bir arayüze sahip olan ios 10 işletim sistemindeki Haberler uygulaması, kendinize özel alt konulara ulaşmanızı sağlıyor. Örneğin Euro 2016 ile ilgili haberleri okumak istiyorsunuz, haberler uygulaması sizin için otomatik olarak Euro 2016 alt kategorisini oluşturuyor.
ios 10 haberler uygulaması
ios 10 haberler uygulaması

ios_10_news_2_540x310

 • EV (Home) uygulaması: Apple yeni ev(home) uygulaması ile örneğin iphone gibi cihazlardan evinizdeki herşeyi kontrol edebilmenizi sağlayacak. Sanal olarak her popüler akıllı aksesuarı destekleyen bu yeni EV uygulaması, lambaları, sokak aydınlatmalarını, kapıları ve kilitleri, kameraları, iklimlendirme cihazlarını, nemlendiricileri, kapı zilleri ve benzeri cihazları kontrol edebilecek.

ios 10 EV uygulaması

ios 10 EV uygulaması
En sık kullanılan akıllı aksesuarlara ait düğmelerin olduğu sekme
 • Telefon: APPLE firması yeni özelliklerle telefon uygulamasını güncellemiş durumda. Üçüncü parti VoIP uygulamalarının tümü artık Iphone’unuzla aynı arama ekranını kullanabilecek. Skype, Viber ve benzeri uygulamaların tamamı Tam Ekran bir fotoğraflı bildirim ekranına sahip olacak ve bir kaydırıcı (slider) ile aramalar cevaplanabilecek.
ios 10 arama ekranı
Tam ekran arama ekranı (bir kaydırıcı ile yanıtlama)

En önemli yeniliklerden bir tanesi ise, telefon rehberinde belli bir kişiyi hangi programla aramak istediğinizi öntanımlı uygulama (default) olarak kendiniz seçebileceksiniz.

ios 10 arama ekranı

 • Mesajlaşma: Mesajlaşma uygulaması zenginleştirilmiş. Canlı GIF (Live GIF) resim biçimini artık destekleyen uygulama, mesajlaşma içinden direk olarak video oynatma (video playback) yapabilecek.

ios 10 mesajlaşma

Aynı zamanda mesajlaşma uygulamasından çıkmaya gerek kalmadan fotoğraflar ve kameraya erişilebilecek.

ios 10 mesajlaşma ile fotoğraf ve kameraya direk erişim

Emojiler artık 3 KAT daha büyük ve kelimeleri Emojilerle üzerlerine tıklayarak değiştirebileceksiniz.

ios 10 emojiler

Konuşma balonu efektlerinden istediğinizi seçebileceksiniz,  tam ekran mesajlaşma için de benzer efektler mevcut

ios 10 Mesajlaşma

IOS 10 hangi cihazlar için desteklenecek ? 

iPhone 5 serisi ve üzeri, ipad 4 serisi ve üzeri, ipad mini 2 ve üzeri, ipod touch 6 ve üzeri cihazlar için bu Sonbaharda yayınlanacak.

Peki, sizin tavsiyeniz ne olurdu ? ios işletim sisteminin önceki sürümlerinden hemen ios 10 ‘a mı geçmeli, yoksa bir süre daha beklemeli mi ?

 

Gurhan S.

Sociolog & Information Tech Enthusiast // Sosyolog & Bilgi Teknolojileri Meraklısı

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın